Biljana Vujović Bajka, diplomirani filolog za srpskohrvatski jezik i jugoslovenske književnosti, specijalista lutkarske režije, glumica, reditelj, profesor na VSŠ, pisac, u poslednje vreme i slikar, je nakon doktorskih studija u Beogradu na Fakultetu dramskih umetnosti stekla zvanje dr dramske i audiovizuelne umtnosti, aktivirala je rad Udruženja Glumbal koje je osnovano još 2011. godine.
Ljubav prema umetnosti rodila se mnogo ranije. Narodno pozorište u Nišu je „otkrilo“ devetogodišnju devojčicu koja je odabrana za ulogu razmažene devojčice u predstavi „Nagrada“, u režiji Ljiljane Igić, i poptuno je očaralo i odredilo njen budući poziv. Stalni član umetničkog ansambla i Pozorišta lutaka u svom rodnom gradu, Nišu, postaje 1988.godine.
Brojne glavne uloge i režije bogate iskustvo koje se uvećava radom u pozorištu, na televiziji, radiju, ali i kroz usavršavanja u zemlji i inostranstvu. Autorka je nekoliko zbirki pesama za decu i odrasle, kao i stručne knjige „Pinokio – ulični lutkarski teatar“ u izdanju Pozorišnog muzeja Vojvodine, 2020. godine.
Gledaoci je takodje pamte po dečijoj TV seriji „Bajka“ koja se na Gradskoj NTV emitovala nekoliko godina. Iz tog serijala ostao joj je i nadimak Bajka, a taj nadimak je prerastao u umetničko ime i njen „zaštitni znak.“ Pre dve godine je pokrenula školu glume, kao i pozorište za bebe, decu i odrasle, u okviru Udruženja Glumbal.
Koja Vam je bila asocijacija kada ste birali naziv udruženja, pozorišta, da li GLUMBAL ima neko skriveno značenje?
– GLUMBAL u svom imenu povezuje Glumu, Likovnu Umetnost Muziku Bal, kao svečanost, ali i Bajku, „A“ kao Akciju, Afirmaciju, Aktivnost, Aktuelnost i „L„; kao Lutkarstvo. To obuhvata sve ono čime se na određene načine bavimo i tako sam ga nazvala.
Šta Vaša škola glume u okviru GLUMBAL-a pruža svojim polaznicima?
– Deca imaju priliku da aktiviraju svoju maštu kroz dramske vežbe odigraju svoje prve uloge i učestvuju u kolektivnom radu. Oktrivanje sebe i sveta u kome odrastaju jeste veoma važno za razvoj ličnosti . Savladavajući zadatke i vežbe koje predstavljaju segment osnovnog akademskog glumačkog treninga vezanog za „dečju igru“, deci je otvorena mogućnost da se oslobode straha od javnog nastupa, steknu samopouzdanje i artikulišu izražavanje i komunikaciju.
Šta će deci omogućiti Glumbal program?
– Ovim programom deci će biti omogućeno da učestvuju na individulanim i kolektivnim projektima, tokom kojih će raditi na monolozima i scenama. Nakon toga, polaznici će biti deo najvažnijeg zadatka koji podrazumeva učestvovanje na predstavi, gde će pratiti kontinuitet priče od početka do kraja, kao i razvoj svog lika iz scene u scenu. Svakom polazniku važno je obezbedi jedinstven pristup koji će mu omogućiti da se oslobodi, razvije svoj talenat, stekne timski duh i pravilan odnos prema kolegama i glumi uopšte.
Šta Vas je najviše motivisalo da se organizujete?
– Želja da naš grad Niš postane bogatiji za još jedno kulturno stecište, jer je kultura važna za razvoj savremenog društva, ali i da našim sugrađanima, malim i velikim, ponudimo nove edukacije, sadržaje i forme.
Koju poruku biste poslali građanima Niša?
– Pozvala bih moje Nišlije da se učlane i da nas prate. Glumbal je naš, ali neka bude i vaš kreativni, duhovni i kulturni kapital. Važno je živeti snažno, punim plućima i odvažno!